Emise TEAS

popis programu - nutno povolit zablokovaný obsah!

 

 

 Nastavení programu

Nastavení je rozděleno na dvě části. První je Lokální nastavení a určuje, zda se jedná o program samostatný nebo o součást programu servis, případně jestli se jedná o síťovou a nebo lokální verzi:

Další nastavení se provádí v menu Nastavení, Parametry:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co se týká základních údajů o firmě, zde je asi vše jasné. Povšimněte si ale následujících položek: První číslo pokl.dokladu: V případě, že použijete tento program samostatně, to znamená bez propojení na zakázkovou část programu Servis naší firmy, aktivuje se Pokladní kniha. Do této knihy se budou zaznamenávat příjmy za měření emisí a zároveň Vám to umožní i tisk stvrzenky o příjmu hotovosti. Pokud již máte rozběhnutou svou pokladní knihu a chcete navázat na poslední číslo pokladního dokladu, tak tato kolonka je na to určena. S pokladní knihou souvisí i další položky a to jsou Zápis v obchodním rejstříku, Ceny za měření a příslušné DPH.

Kolonka Naše logo na protokolu: Podle nového zákona je teď povinností, tisknout na protokoly obrázek zelené známky a logo Vaší firmy. Toto logo si musíte vytvořit, pak eventuelně naskenovat  a uložit jako obrázek, nejlépe jako Jpg, ale může být i jako Bmp. Takto vytvořené logo si pak pomocí tlačítka Vybrat logo

 

můžete zahrnout do tisku emisního protokolu. Ten pak bude vypadat následovně:

Věcí, které je potřeba nastavit, je ale více:

Pokud si u měřicích přístrojů zadáte jejich datum kalibrace, program bude hlídat a upozorňovat na jejich platnost. Propojení na měřící přístroj Vám umožní přebírat data přímo z přístroje. V tom případě se na emisním protokolu objeví věta: 



Naměřené hodnoty jsou přímým on-line záznamem měření analyzátoru (opacimetru)
.

V této verzi je možno přímo se napojit na měřicí přístroje ATAL500, Esa 250 nebo Rtt110. Jestliže zvolíte Esa 250, zadejte cestu na počítač, kde se Esa 250 nachází a také, jestli kromě emisního protokolu chcete přenést i všechny údaje o zákazníku a vytvořit zakázku. V případě verze, která běží pod servisním systémem, se pak do zakázky (výkony) zapíše i částka za měření.  U přístroje RTT110 je nutno nastavit přes jaký komunikační port se budou údaje přenášet a jakou rychlostí. Standardní  nastavení je 9600 ale je možné, že tato rychlost bude příliš vysoká. Pokud ji budete muset snížit, musíte tu samou rychlost nastavit i na výstupu na tiskárnu u měřicího přístroje. 

V dalším přednastavením si zadejte, co se má a priori objevit na protokolu. Text lze samozřejmě podle konkrétní situace upravit.

 Předepsané hodnoty 

Předepsané hodnoty na jednotlivé typy vozů lze nastavit buď přímo v rámci zpracování emisí a nebo si je připravit předem v menu Emise, Předepsané hodnoty:

Podle tlačítek dole si můžete nechat zobrazit buď je předepsané hodnoty pro diesel, benzín a nebo vše. Tlačítkem Lupa  se vyvolá možnost najít vůz buď podle názvu a nebo podle libovolného údaje:

    Princip hledání je obecně platný pro všechny seznamy, kde se tato Lupa objeví.

    Nové předepsané hodnoty se zadávají pomocí tlačítka Nové a opravují se pomocí Oprava. Pokud zadáváte nové, musíte nejprve zvolit, o jaký typ vozu jde:

                           

 

 

 

    

V závislosti na tom se pak objeví tabulka pro zápis nových hodnot buď benzin:

a nebo Diesel:

 

Měření emisí

Měření emisí lze spustit buď přímo na ploše tlačítkem Měření emisí a nebo v menu Emise, Měření. Nyní jsou dvě možnosti:

1. Program je svázán s programem Servis a je volán z jeho menu:

Objeví se seznam zakázek, které byly v programu Servis vytvořeny. Červeně jsou zakázky již uzavřené a bíle neuzavřené. Tím, že stisknete tlačítko Použít a nebo dvakrát kliknete kursorem myši, se objeví seznam předepsaných  hodnot. Pokud máte zadaný typ vozu v zakázce, nabídne se seznam podle tohoto typu. Zde je možno přidávat eventuelně opravovat tyto předepsané hodnoty, viz odkaz Předepsané hodnoty. Po výběru odpovídajícího typu vozu se objeví dialog pro zadání naměřených hodnot a nebo proběhne převod naměřených hodnot přímo z měřicího přístroje:

Zde jsou kolonky, které odpovídají údajům na emisním protokolu, takže nemá asi smysl se o nich blížeji rozepisovat. Po vyplnění všech údajů následuje možnost tisku, eventuelně náhledu na tisk emisního protokolu.

2. Program se spouští samostatně, je nezávislý na programu Servis

V tomto případě se objeví také seznam zakázek:

 

Ale tentokrát se nové zakázky zadávají přímo z programu Emise a to pomocí tlačítka Nová zakázka:

Zde můžete zadat úplně nového zákazníka a nebo použít zákazníka, který již u Vás byl a to pomocí seznamu, který se vyvolá tlačítkem Zákazníci. Povšimněte si vlevo dole výběru, který souvisí s ochranou osobních dat. Pokud totiž do tohoto výběru zadáte, že zákazník nesouhlasí s jeho oslovováním, neměli byste mu ani poslat dopis, kde ho po uplynutí dvou let zvete na další měření emisí.

V momentě, kdy stisknete tlačítko Uložit, vytvoří se nová zakázka, na kterou pak provedete měření emisí stejně jako v případě napojení na program Servis. Pouze v samotném závěru se neobjeví možnost jen tisku protokolu, ale i možnost zapsat částku za měření emisí do pokladní knihy a následně vytisknout i stvrzenku o příjmu hotovosti:

Do celkové ceny si zadejte, kolik ve skutečnosti měření a eventuelní seřízení stálo. Jakmile pak stisknete tlačítko Tisky, objeví se dotaz, zda tuto částku zaznamenat do Pokladní knihy. Jestliže Ano, v nabídce tisku je i pak možnost vytisknout tuto stvrzenku:

 

Hlášení

Hlášení je rozděleno na tři části: Čtvrtletní hlášení na Centrum služeb pro silniční dopravu

                                                 Kniha měření

                                                 Disketa

Jednotlivá hlášení je možno aktivovat přímo pomocí tlačítek na ploše a nebo z menu Emise, Evidence. U hlášení na Centrum služeb, Knihy měření a Diskety je nutno nejprve zadat typ motoru a pak časové rozmezí. Ve všech  případech se vytvoří seznam, na který je možno se nejprve podívat v náhledu a pak teprve tisknout.

Seznam protokolů

Červeně označené záznamy jsou ti, kteří neprošli. Šedě podbarvený typ vozu jsou diesely. Tlačítko Náhled Vám ukáže emisní protokol od daného měření. Tlačítko s malým policajtem aktivuje seznam všech protokolů, kde nebyl vyplněn dopravní inspektorát. Oprava údajů umožní opravit pouze některé údaje:

V úseku Ceniny si můžete poznamenat eventuelní vrácení nálepky nebo dokladu jako poškozené na sklad. Kolonka Nový záznam pak umožní zapsat výdej nové známky (dokladu) na zákazníka, aniž by mu bylo provedeno měření. Týká se nové známky(dokladu) v případě poškození a nebo ztráty

    Další tlačítko - Svolat, Vám ukáže všechny zákazníky, kterým, například příští měsíc, končí platnost emisí:

 

Zadáte časové období a podmínku, zda prohledávat i archivní data. Archivní data jsou záznamy, které byly přeneseny do archivu v menu Emise, Archiv. Po stisku tlačítka Použít se objeví zákazníci, kteří odpovídají kriteriu výběru:

 

 

    Pokud chcete tyto zákazníky pozvat na měření emisí, musíte je nejprve označit. Označení je buď mezerníkem po jednom zákazníku a nebo pomocí tlačítka Označit vše je možno označit celý seznam a pak eventuelně mezerníkem od označit ty, které oslovit nechcete. Jakmile máte výběr hotov, zpřístupní se Vám tlačítko Tisky:

Všimněte si, že je možno vyloučit z tisku zákazníky, kteří nemají úplnou adresu a také ty, kteří nesouhlasí s tím, abyste jim posílali korespondenci.

Podle obrázku je vidět, že lze tisknout seznam, obálky a nebo štítky na obálky. Umístění adresy na obálce, eventuelně štítků, lze nastavit tlačítkem Nastavení. Jelikož je tu nebezpečí, že budou zadány hodnoty pro umístění obálek a štítků tak, že se budou tisknout mimo papír, je tu možnost vrátit se k původnímu nastavení štítků i obálek. Přednastaven je tisk na štítky 3x8.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Poškozené ceniny

Pokud se Vám podaří poškodit známku, případně doklad, můžete si toto poškození zaznamenat přímo kliknutím na ikonu Poškozené ceniny:

Jestliže je poškozený doklad, zadejte jeho číslo. Jedině v tom případě se zaznamená jako poškozený.

Kniha cenin 

Kniha cenin se plní automaticky v závislosti na tom, jestli u emisního protokolu zadáte že známka byla přidělena a také jestli bylo vydáno nové osvědčení:

Jak již bylo řečeno, údaje do knihy se zaznamenávají automaticky ale samozřejmě je i nutno zadat výchozí stav známek a dokladů a také nákup nových známek a dokladů. Toto se dělá pomocí tlačítka Nový. Po zadání se kniha sama automaticky přepočítá. Nemá cenu držet údaje v pokladní knize několik let a proto je tu funkce časového rušení. Pomocí tohoto tlačítka zrušíte záznamy v knize cenin ke zvolenému datumu. Jestliže ale uděláte chybu a zrušíte si údaje třeba až k dnešnímu dni, nic se neděje, použijete tlačítko Tvorba a necháte si knihu znovu vytvořit podle záznamů emisních protokolů. Tlačítko Skartace slouží ke skartaci poškozených známek a dokladů. V tisku knihy cenin se pak o této skartaci objeví záznam:

Pokladní kniha 

Pokladní kniha se aktivuje, jak již bylo řečeno, pouze v případě samostatné verze tohoto programu a naleznete ji v menu Emise, Pokladní kniha:

Zde je vidět tok hotovosti, včetně zůstatku. Kniha se plní automaticky v momentě ukončení měření emisí a zadání částky, kterou má zákazník za měření zaplatit. Tlačítko Údaje (to samé i dvojí kliknutí myši na záznam) zobrazí detailní údaje záznamu v pokladní knize včetně daňového rozpisu:

Stejnou tabulku uvidíte i v okamžiku, kdy budete chtít zadat další záznam pomocí tlačítka Nový záznam. Do Zařazení si napište, co je to vlastně za nový záznam, můžete si i poznamenat k jakému dokladu tento záznam je a pak je nutno vybrat, zda se jedná o příjem do pokladny a nebo výběr z pokladny. V názvu položky si detailně rozepište důvod výběru(vkladu) a pak už zbývá jen zadat základy v 22%, 5% eventuelně tu bude daňový základ 0. Například při denním odvodu tržby z pokladny. Pokladní knihu lze samozřejmě i vytisknout, stačí zadat časové rozmezí tisku.

 

 

 

- -

Pokud jste se dostali až sem, tak nás těší Váš zájem a přejeme Vám hodně úspěchů ve Vaší práci. Jsme přesvědčeni, že tento program Vám ve Vašem úsilí pomůže.